CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Felix, Net i Nika...

 

 ... oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

... oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

 

Pierwszy raz zobaczyłam ich na billboardzie przy jednej z warszawskich ulic...

Zaskoczyli mnie. Książka dla młodzieży (w dodatku rodzimego i nieznanego autora) reklamowana w taki sposób ??? Następne zdziwienie - książka dla młodzieży, a JA nic o niej nie wiem ??? Co prawda zestaw bohaterów (dwóch chłopaków oraz dziewczyna z dużą ilością włosów) sugerował kolejną próbę „podczepienia się” pod sukces medialny Harrego, Rona i Hermiony, ale szukałam wtedy nerwowo prezentu dla Ani z jakiejś okazji i intuicja podpowiedziała mi, że warto zaryzykować. Nie zawiodłam się na swoim przeczuciu, a Felix, Net i Nika powiększyli grono ulubionych bohaterów mojej córki.

Oni sami pierwszy raz spotkali się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w Gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego i natychmiast (już w drodze z auli do klasy) wpadli w tarapaty. Tak miało być potem cały czas - ich koledzy brnęli mozolnie od jednej klasówki do drugiej, narzekając, że „w tej szkole nigdy nie dzieje się nic ciekawego”, natomiast Felix, Net i Nika jak trzyosobowy MacGywer - od zagadki do zagadki i od przygody do przygody. Zaczęło się od bandy szkolnych złodziejaszków, a potem już poszło - skarb zaginiony podczas wojny, tajemnica ducha na szkolnym strychu, gang Mortena... - żadna tajemnica nie jest zbyt trudna do rozwikłania, jeśli tylko robią to razem.

Felix Polon to nieodrodny syn swojego ojca - konstruktora robotów najrozmaitszej wielkości i przeznaczenia, Net Bielecki (podobnie jak jego ojciec - programista) jest geniuszem komputerowym, a Nika Mickiewicz wspiera ich inteligencją i... kobiecą intuicją ;-) Równorzędnym członkiem teamu pod nazwą „Felix, Net i Nika” jest także Manfred czyli stworzony przez Neta program sztucznej inteligencji - oczywiście pod warunkiem, że nasza trójka nie zapędzi się gdzieś, skąd nie ma dostępu do sieci. Autor robi wrażenie, jakby świetnie się bawił wymyślając kolejne perypetie swoich bohaterów i tworząc misz-masz z motywów zaczerpniętych z kultury masowej (od „Terminatora” przez „Archiwum X” po kabaret „Munio”), mieszając style i konwencje.

Książki o przygodach Felixa, Neta i Niki nie są „li i jedynie” powieściami przygodowo - sensacyjnymi. Rafał Kosik obdarzony jest fantastycznym darem obserwacji obyczajowej, co szczególnie wyraźnie widać w opisie szkoły, w której uczą się bohaterowie. Właściwie każda postać pojawiająca się na kartach tych książek jest wyrazista i charakterystyczna, mimo że często jedynie naszkicowana. Budynek Gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego bardzo przypomina mi gmach Liceum Batorego, w środku jednak jest to szkoła jedyna w swoim rodzaju, a wśród nauczycieli i personelu szkoły - osobowości nader interesujące. Wspomnę tylko Eftepa - nauczyciela informatyki porażającego swoją niekompetencją, przed którym Net zmuszony jest ukrywać biegłość komputerową oraz zupełnie odmienną postać profesora Butlera - biologa, z jego pasją do hodowli przeróżnych dziwnych stworzeń, które często (zdecydowanie zbyt często) wymykają mu się spod kontroli. Scena z rosiczką tygrysią i palaczami marihuany w toalecie godna jest pióra najlepszych scenarzystów Hollywood - chciałabym zobaczyć ją sfilmowaną ;-)))

Pomiędzy kolejnymi częściami ukazały się dwie małe broszurowe książeczki - każda zawierająca jedną historię o naszej trójce, która następnie NIE jest umieszczona w książce. Te książeczki pełnią rolę czegoś w rodzaju aperitifu - mają zaostrzyć apetyty czytelników oczekujących na kolejne tomy. Robią to z powodzeniem, co widzę nie tylko po mojej Ani - wystarczy zajrzeć na forum dyskusyjne na stronie książki.

Czytelnicy czekają niecierpliwie, ale po atrakcjach, jakie autor zafundował swoim bohaterom w drugim tomie, wymyślenie czegoś,  co by je „przebiło”, wydaje mi się niemożliwe. Jestem jednak pewna, że on sam skwitowałby moje wątpliwości słowami: „Niemożliwe ? Oczywiście. Dlatego właśnie tak trudno będzie to zrobić”. ;-)))

 

Oba tomy zdobyły wspólnie tytuł Książki Roku IBBY 2005

 

 

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” (ilustracje autora), wyd.: Powergraph, Warszawa 2004

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” (ilustracje autora), wyd.: Powergraph, Warszawa 2005


Oraz:

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Tajemnica Kredokrada” (ilustracje autora), wyd.: Powergraph, Warszawa 2005

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Metoda Sześciopalczastego" (ilustracje autora), wyd.: Powergraph, Warszawa 2006

Można je było (wraz z autografem autora) otrzymać na targach książki, a „Metodę Sześciopalczastego” można jeszcze dostać wysyłając kopertę z adresem na adres podany na stronie http://felixnetinika.pl/

poniedziałek, 24 lipca 2006, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
2006/08/31 07:18:34
Masz extra bloga io książkach, bardzo ciekawie je opisujesz :D Pragnę Cię zawiadomić, że dodam Twojego bloga do moich linków na stronie plotkara1992-ksiazki.blog.onet.pl ponieważ mają taką samą tematykę :)) Książek z serii "Felix, Net i Nika ... " nie czytałam, ale wydaja się mi być ciekawe, poszukam ich w bibliotece, ale niestety wątpię, żeby tam były, bop ich jeszcze nigdy nie widziałam :(( POzdrawiam ;))
-
2006/09/05 17:33:55
Miło mi :-)))
POszukaj w bibliotece (może też poszukaj innej biblioteki) - w naszej są oba tomy.

Przy okazji - na stronie Felixa, Neta i Niki jest fragment kolejnej części oraz informacja, że zaczęły sie prace nad scenariuszem ekranizacji. Mam nadzieję, że film nie zostanie "skopany" tak jak kiedyś próby sfilmowania "Jeżycjady".
-
2006/09/23 00:31:41
A na fnin3.gildia.pl znajdują się fragmenty trzeciej części - będzie już w listopadzie!
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę