CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Kot Prot (i inne książki Dr.Seussa)

Niedługo miną dwa lata, odkąd piszę tutaj. Na wirtualnych półkach mojego Małego Pokoju z Książkami stoi już około stu książek, a niedawno uświadomiłam sobie, że nie ma wśród nich żadnych wierszy. Przecież to nie jest tak, że w ogóle ich nie czytamy... Owszem – teraz zdecydowanie mniej, bo moje dziewczyny preferują już zdecydowanie dłuższe formy literackie, ale wszystkie trzy swoją przygodę z książkami zaczynały od wierszyków. Dorota Gellner,  Danuta Wawiłow, Natalia UsenkoMałgorzata Strzałkowska i oczywiście Julian Tuwim – to nasi ulubieni poeci.

Teraz już wierszyków nie czytam nawet Julce, ale często kołyszą ją do snu wierszowane utwory dr. Seussa w niedoścignionej interpretacji Zbigniewa Grochala. Umknęły one mojej pamięci dlatego, że w zasadzie nigdy ich moim dziewczynom nie czytałam.

                        

Pierwszy raz zetknęłyśmy się twórczością dr. Seussa w warszawskim teatrze „Lalka” na przedstawieniu „Słonia, który wysiedział jajko”. Spektakl ten (podobnie jak książka) stawiał widzom pytanie o to, który rodzic jest prawdziwszy – biologiczny, który począł, a potem zostawił, czy ten, który jajko wysiedział (czytaj: wychował). Dzieci obecne w teatrze musiały wydać wyrok niemal salomonowy – komu należy się tytułowe jajko ? Ptakowi czy słoniowi ? Swoją drogą – zawsze mnie intrygowało, jak aktorzy wybrnęliby z sytuacji, w której dzieci (inaczej niż autor) opowiedziałyby się za więzami krwi ?

                        

Potem kupiłyśmy „Kota Prota” i była to jedyna z książek dr. Seussa, którą czytałam moim córkom na głos. Po kilku latach zaczęły się ukazywać następne – już z wersją audio. Kiedy pierwszy raz usłyszałam jak wspaniale interpretuje je na płytach dołączonych do książek Zbigniew Grochal, wymiękłam i uznałam, że wobec takiej konkurencji kapituluję ;-)

                               

Te wiersze w oryginale są dość proste. „Kot Prot” czyli „The Cat in the Hat” składa się z 223 słowe podstawowych i nadaje się do czytania już dla dzieci początkujących w tej sztuce. W przekładzie Stanisława Barańczaka natomiast... No cóż – podobno z przekładami jest jak z kobietami: albo są wierne, albo piękne ;-) Barańczak postawił na urodę. Do absurdalnego humoru oryginału dołożył jeszcze popisy elokwencji i giętkości języka. Mamy tam więc na przykład stentorowy pisk rybki, która woli raczej zaśniedzieć w stęchłej wodzie słoika, niż być składnikiem listy ofiar ekwilibrysty czy innego szkodnika... (uff !!!) Zbigniew Grochal radzi sobie z tymi słownymi hołubcami po mistrzowsku, ani na moment nie wypadając z rytmu ;-) Chapeau bas !!! (Ja dostawałam zadyszki po trzech stronach przeczytanych ciurkiem ;-)

Na płytkach dołączonych do książek znajduje się zawsze również wersja oryginalna tekstu – czytana przez samego pana Roberta Gamble'a, założyciela wydawnictwa „Media Rodzina”. Jeśli moje córki nie zasną wcześniej, to jego spokojny, głęboki głos usypia je niezawodnie.

 

Dr. Seuss „Słoń, który wysiedział jajko” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2003

Dr. Seuss „Kot Prot” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2003

Dr. Seuss „Kot Prot znów gotów do psot” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2004

Dr. Seuss „Kto zje zielone jajka sadzone ?” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2004

Dr. Seuss „Na każde pytanie odpowie czytanie” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2005

Dr. Seuss „Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej” (ilustracje autora), przekł.: Stanisław Barańczak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2005

 

 

poniedziałek, 25 lutego 2008, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
2008/02/26 21:25:13
KOt Prot - specjalista od psot w naszym domu jest winien wszystkiemu, co samo się....
-
2008/02/29 21:16:28
Dziękuję, zawsze pomysł na jakąś interesującą, piękną książkę dla mojej siostrzenicy u Ciebie znajdę.
-
Gość: bea-sjf, *.chello.pl
2008/02/29 22:06:16
Agnieszko ,pamiętasz- to od Kota Prota zaczęła się nasza znajomość :))))
Ja niestety jestem w stanie czytać jedynie historię o słoniu , pozostałe ksiązeczki bolą moje oczy ilustracjami - no po prostu nie cierpię ! Jak by tu zdobyć płyty z czytanym Seuss'em ???
Pozdrawiam serdecznie:)
-
2008/03/02 00:47:00
Bea,
jasne że pamietam :-)))

To jest jeszcze jeden punkt "na plus" dla dr.Suessa. Dzięki Twojemu rozpaczliwemu wątkowi "Kota Prota szukam" rozpoczęla się nasza znajomość !!! Ile to już lat ? Dla Ciebie to było troje dzieci temu ;-) A może nawet czworo, bo Jędrek zdaje się dopiero prosił się na ten świat.
Mam jeszcze tamtą odbitkę "Słonia", którą od Was dostałam... i nadal mam wyrzuty sumienia, że w zamian za plik kartek dostałam pięknie oprawiona książkę.
-
2008/03/03 09:17:24
Wpadłam i chyba będę wpadac częściej. Moje dziecko rośnie a u Ciebie można znaleźc wiele ciekawych pozycji. Tym bardziej, że moja mała uwielbia jak się jej czyta...
-
Gość: cleo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/05 15:10:53
noo, KOT PROt swietny- ja polubiłam elokwencję Barańczaka i obie z Misią często gadamy fragmentami z 1 i 2 czesci. (np.: o bałaganie;) )Innych dr Seusa ciągle jeszcze nie czyalysmy. A film widzialas? my 2 albo 3 razy:)
-
2011/11/05 23:57:55
U nas w domu przyjełsi powiedzenie: To są dwie śmszne rzeczy, temu nikt nie zaprzeczy!
A poczucie humory Barańczaka uwielbiam!
Pozdrawiam,
tajemnicezatoki.blog.onet.pl
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/12/19 00:26:17
"cat in the hat" - hut - totalnie zmienia tematykę ;)
-
2011/12/19 00:51:56
Rany Boskie !!! Już poprawiam.
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę