CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Żółta zasypianka

 

        

       

Wiosna – pierwsze litery z wiolonczeli i ze snu...

... śpiewa Elżbieta Adamiak słowami Andrzeja Poniedzielskiego. W moim ogrodzie kwitną żółte forsycje. Kwitnie też żółto krzew, który przywykłam nazywać różą japońską, a okazuje się, że chyba wcale nią nie jest. Kwitną żółte mlecze – ku radości Julki, która nie może już doczekać się dmuchawców i ku utrapieniu sąsiadów – posiadaczy wypielęgnowanych trawników. W moim ogrodzie wiosna weszła w fazę żółtą.

I w ten oto sposób, drogą kolejnych skojarzeń - od wiosennej piosenki przez żółte kwiatki w moim ogródku doszłam do „Żółtej zasypianki” ;-)

Mała Asia próbuje zasnąć. Ale jak tu zasnąć, kiedy na jej kołderce wśród żółtych kaczeńców baraszkują żółte kurczaczki i turlają się żółte słoneczka ? Mama opowiada jej bajkę na dobranoc... Jaką ? Asia nie ma wątpliwości - oczywiście żółtą.

Ta bajka jest jak sen, a we śnie wszystko może się zdarzyć. Nawet to, że opowieść o żółtej wyspie, na którą żółtym balonem przyleciał pan z żółtą papugą, będzie mieć zupełnie nieoczekiwaną, czerwoną puentę.

O uroku tej książki decydują w jednakowym stopniu: tekst Anny Onichimowskiej i ilustracje Krystyny Lipki – Sztarbałło. Ilustracje niezwykle urokliwe, w rozmaitych odcieniach żółci, z konturami zaznaczonymi delikatną czarną kreską.

      

Żółta zasypianka” to trzecia z czterech książek wydanych przez wydawnictwo „Fro9” - po  ”Leonie i kotce” Grażyny Ruszewskiej i Piotra Fąfrowicza i  ”Rynnie”  Roksany Jędrzejewskiej – Wróbeli Agnieszki Żelewskiej. Od jakiegoś czasu nic o nim nie słychać, a ich strona internetowa nie otwiera się :-( Szkoda by było, gdyby przestało istnieć, bo wszystkie ich książki był piękne i niezwykle starannie wydane.

Wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku IBBY 2005

 

Anna Onichimowska „Żółta zasypianka”, ilustr.: Krystyna Lipka Sztarbałło, wyd.: Fro9, Łódź 2005

niedziela, 27 kwietnia 2008, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: grażyna nosal, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/30 14:33:52
O ile mi wiadomo to wydawnictwo Fro9 przestało istnieć. Dziękuję za fajną, mądrą stronę, z wieloma recenzjami się zgadzam. pozdrawiam
Grażyna Nosal
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę