CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Gwizdek

Gwizdek nie chce spać

  

Gwizdek i śniegowa kula

  

Gwizdek jest... No właśnie – ciekawa jestem, ile dzieci jest w stanie rozpoznać na obrazku, kim jest Gwizdek ?

Nie jest on ani pingwinem, ani surykatką, ani guźcem, ani wombatem, ani żadnym innym dobrze znanym polskim dzieciom zwierzakiem ;-) Pewnie znajdą takie, którym skojarzy się on z maskotkami świszczącymi, kiedy się wchodzi do sklepu (niekoniecznie z Zakopanem) i to będzie dobra odpowiedź. Gwizdek, proszę państwa, jest świstakiem.

Konkretnie - tatrzańskim świstakiem, a cyklowi książek o nim patronuje Tatrzański Park Narodowy. Cykl adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ma się składać z czterech części. Na razie ukazały się dwie, które można określić jako jesienną i zimową.

Gwizdek nie chce spać” to część jesienna, a jej tytuł doskonale streszcza zawartość ;-) Gwizdek, jak każde szanujące się dziecko, nie chce położyć się spać wtedy, kiedy nakazują mu to rodzice. Szczególnie, ze czeka go dłuuuuuugie spanie, a dookoła dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Okazuje się jednak, że nie tylko świstaki przygotowują się do snu...

Gwizdek i śniegowa kula”, jak się nietrudno domyślić, jest książką zimową. Gwizdek budzi się w środku zimy, wyłazi z norki i zaczyna na własną rękę eksplorować zimowy świat.

W obu tych książeczkach, obok świstaczej rodziny pojawiają się inne elementy przyrody tatrzańskiej – kozice, owce z owczarkiem, narciarze... A wszystko to pięknie zobrazowała  Małgorzata Flis .

Jesień już dawno za nami, zima pomału też się ma ku końcowi. Na forsycji w moim ogrodzie pojawiły się nieśmiałe pączki, a ja nieśmiało pytam: kiedy możemy liczyć na kolejną, wiosenną książkę o Gwizdku ?Barbara Gawryluk „Gwizdek nie chce spać”, ilustr.: Małgorzata Flis, wyd.: Literatura, Łódź 2008

Barbara Gawryluk „Gwizdek i śniegowa kula”, ilustr.: Małgorzata Flis, wyd.: Literatura, Łódź 2008

czwartek, 05 marca 2009, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: smiecgirl, *.adsl.inetia.pl
2009/03/08 11:14:10
Witam :) Biorę udział w Małopolskiej Olimpiadzie Humanistycznej, a Twój blog jest jedną z 'lektur' . Cieszę się, że trafiłam na bloga, który bardzo fajny sposób zachęca do czytania książek, przedstawia ciekawe recenzje :) Gratuluje ;)
-
Gość: becia, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/03/13 13:04:37
Nie komentuję często, ale regularnie czytam i korzystam z inspiracji/ Dzis nominuje Cię do Kreative Blogger Award. Pozdrawiam serdecznie :-))) (www.dzieciak.com/kuba_maja)
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę