CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Jabłonka Eli

    

Jakiś czas temu zauważyłam ze zdziwieniem, że rok dzieli się dla mnie nie na cztery, jak u wszystkich, tylko na dwie pory roku. Jest pora zimna, kiedy nasze życie rodzinne ogranicza się do domu i pora ciepła, która się właśnie zaczęła. Wtedy nasz dom jest od rana do nocy otwarty na przestrzał, taras staje się kolejnym pokojem, a moje córki dzień cały spędzają na drzewie.

Stop ! Errata: nie wszystkie córki. Teraz tylko Julka. Starsze okres nadrzewny mają już za sobą ;-)

To drzewo to stary orzech rosnący przed domem – ogromny i rozgałęziony. Mój Mąż specjalnie poprzycinał jego gałęzie tak, żeby dzieciom łatwiej było się wspinać. Na orzechu wiszą rozmaite sprzęty do zwisania i bujania się. Fajne jest też siedzieć sobie gdzieś wysoko wśród liści i znienacka zagadywać do sąsiadów przechodzących ulicą ;-) Jeszcze fajniej – wspinać się razem z odwiedzającymi nas dziećmi. Liście na nim pojawiają się dość późno, najpóźniej ze wszystkich drzew w naszym ogrodzie, a opadają najwcześniej i wtedy jest sporo grabienia. Zimą buszują po nim wiewiórki.

Nasz orzech ma wiele wspólnego z jabłonką Eli. Posłuchajcie:

Ela mieszka w domu z ogrodem. To niewielki ogród z małymi rabatkami, po których nie wolno deptać. Ale są też w ogrodzie inne miejsca, gdzie Ela może się bawić. W drewnianej chatce, którą zbudował tata, albo na wielkim kamieniu, który nazywa własną Górką. Na środku ogrodu rośnie duża jabłoń i na niej Ela najbardziej lubi się bawić.

Olek też. Olek jest kolegą Eli. Oboje bardzo lubią wspinać się na jabłonkę. (...)Ela ma swoją własną gałąź, na której zawsze siedzi, a Olek swoją. Gałąź Eli jest bardzo wysoko, a Olka trochę niżej. Mogą sobie stamtąd popatrzeć przez te wszystkie kwiatki.

Jabłonka Eli” to książka, która opisuje odwieczny cykl życia, powtarzający sie nieodmiennie w każdym roku od wiosny do... następnej wiosny. Wiosną jabłoń robi się cała biała od kwiatów, które kwitną na jej gałęziach. (...) Latem drzewo zmienia się w zieloną grotę. (...) Jesienią zielone kwasidła zmieniają się w bardzo smaczne zółto – czerwone jabłka. Ela i Olek wspinają się na drzewo i zrywają wszystkie jabłka, do których udaje im się dosięgnąć. Zimą spada śnieg, a któregoś dnia przychodzi wichura i łamie jabłonkę. Wszystkim jest bardzo smutno z tego powodu, ale rodzice postanawiają, ze wiosną posadzą nowe drzewko na miejscu starego. Nowe drzewko jest oczywiście dużo mniejsze, ale poza tym wszystko jest tak samo. Na wiosnę zakwita, potem ma listki, a jesienią dojrzewa na niej pierwsze jabłko... I w następnym roku też tak będzie, i w następnym...

Jak wszystkie książki o Eli i Olku, także i „Jabłonkę Eli” napisała i zilustrowała Catarina Kruusval, a jej ilustracje na pierwszy rzut oka przypominają te autorstwa Ilon Wikland. Szczególnie obrazek na wyklejce ukazujący trochę z góry uliczkę, przy której mieszkają nasi bohaterowie. Przyjrzawszy im się dokładniej możemy stwierdzić, że kreska obu Pań różni się wyraźnie. Łączy je natomiast to, co lubię najbardziej czyli wyraźny duch skandynawski ;-)

Jabłonka Eli” będzie tematem dzisiejszych czytanek w „Stu Pociechach”:

Spotkanie z „Jabłonką Eli” rozpocznie w Stu Pociechach nowy cykl spotkań dla dzieci - zajęcia literackie dla młodych miłośników książek w wieku od 3 do 7 lat. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w niedzielę o godzinie 12.30. Na dużym ekranie pojawią się barwne ilustracje. Dzieci nie tylko usłyszą ale i zobaczą najpiękniejsze, pieczołowicie wybrane książki obrazkowe. Po projekcji będzie czas na zaprezentowanie manualnych zdolności. Na najbliższym spotkaniu dzieci stworzą własne, niepowtarzalne i prawdziwie autorskie książki.

Pragniemy poprzez nasze zajęcia rozsmakować dzieci w książce w pełnym tego słowa znaczeniu: w jej wymiarze plastycznym, literackim i formalnym. Będziemy się starali prezentować piękno i wyjątkowość książki jako dzieła złożonego z wielu elementów a jednocześnie stanowiącego integralną całość.

Wstęp na czytanki - 10 zl od dziecka, rodzice - wstęp wolny. Rodziców samodzielnych dzieci  zapraszamy w tym czasie na kawę, herbatę i chwilę odpoczynku w naszej kafejce.

P.S.

Ela i Olek są również bohaterami serii sztywnostronicowych książeczek dla dzieci  w wieku maksowym. Na przykład:

 


Catarina Kruusval (tekst i ilustracje) „Jabłonka Eli”, przekł.: Katarzyna Skalska, wyd.: Zakamarki, Poznań 2009

niedziela, 26 kwietnia 2009, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
2009/04/26 08:16:10
Widzieliśmy książeczki o Eli w księgarni. Też nam bardzo się podobały:)
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę