CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Mój pierwszy atlas świata

 

 

Kiedy zaczynałam swoją tutejszą pisaninę, na wstępie opublikowałam Prawie Manifest. Wynika z niego, że „Mój pierwszy atlas świata” absolutnie nie zasługuje na to, aby się tu znaleźć. Dlaczego ?

 

Gdyż ponieważ (jak mawia czasem jedna z moich córek ;-) – nie służy on do czytania i nie o tekst w nim chodzi. Tekst jest tylko dodatkiem do ilustracji.

 

Poza tym książki z tytułem „Mój pierwszy... (słownik, elementarz, zbiór baśni etc.)” należą do tych, które omijam z zasady.

Jak się okazuje (nie pierwszy raz ;-), zasady warto czasem złamać.

 

Mój pierwszy atlas świata” to prawdziwa gratka dla wielbicieli ilustracji Ewy Kozyry - Pawlak i Pawła Pawlaka, bo jest to bodaj pierwsza książka zilustrowana przez nich wspólnie. Spod ręki pana Pawła wyszły obrazki, a pani Ewa uszyła mapę świata i dołożyła coś jeszcze...

Każdemu kontynentowi towarzyszy laleczka - przedstawiciel jego mieszkańców. Nie są to jednakowoż przedstawiciele typowi, bo czyż wielu jest europejczyków podobnych do królowej Elżbiety ? Nie ukrywam, że właśnie ta lalka zrobiła na mnie największe wrażenie i dużo dałabym, żeby zobaczyć ją na żywo. O posiadaniu na własność nawet nie śmiem marzyć ;-)

 

Inne też są urocze – Kowboj, Polarnik, Aborygen, Masajka, Indianin oraz … cesarz Akihito ;-) Może wydawnictwo pomyśli o sprzedaży tych laleczek razem z atlasami ?

 

Mój pierwszy atlas świata” to kolorowe zaproszenie do odkrywania różnorodności świata. Pokaż dziecku, ze świat ma siedem kontynentów, które bardzo się od siebie różnią. Niech zobaczy, gdzie mieszkają kangury, a gdzie żyrafy i gdzie stoi Statua Wolności. - czytamy na okładce.

Następnym krokiem może być sięgnięcie po serię „Atlas świata” (również wydawnictwa LektorKlett). Składa się na nią sześć książek, zawierające bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych kontynentach. Również te atlasy zilustrowane zostały przez znakomitych ilustratorów – m.in. Martę Ignerską i Annę Ładecką.

  

  

 

Zaraz, zaraz... Jak to sześć ? Przecież świat ma siedem kontynentów ??? Czy to znaczy, że będzie jeszcze Antarktyda ?

Książka wyróżniona za ilustracje w konkursie Książka Roku IBBY 2009

 

Mój pierwszy atlas świata”, tekst: Maria Deskur, ilustr.: Ewa Kozyra – Pawlak i Paweł Pawlak, wyd.: LektorKlett, Poznań 2009

 

niedziela, 15 listopada 2009, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
2009/11/17 13:42:16
Ja zachwycona jestem atlasem i już dla córeńki pod choinkę zamówiłam;)
-
2009/11/17 20:49:34
Jak dobrze, że wróciłaś do pisania, brakowało Cię
-
2009/11/18 21:40:10
Potwierdzam słowa zefi-ryny...
-
Gość: marta, *.spray.net.pl
2009/11/22 11:14:03
Tez sie ciesze, ze znowu piszesz :)
I mam pytanko do atlasu: czy dla 4.5 latki bedzie odpowiedni, czy to jeszcze za wczesnie??
-
2009/11/22 13:41:21
Za wcześnie ? Nie. Zdecydowanie nie. Raczej może byc za późno ;-)

Przedział wiekowy wg. wydawnictwa to 2 - 5 lat. Tekstu jest tam bardzo mało. To taka propedeutyka propedeutyki wiedzy o świecie ;-)
-
2009/11/25 20:52:46
I już mam pomysł na prezent dla mojego dwulatka :)
-
2010/02/14 19:23:25
Witam,

zapraszam do udziału w akcji 52ksiazki.pl. Zapraszamy do współpracy i kontaktu.

ps. komentarz spokojnie można usunąć - po prostu chciałem się jakoś skontaktować :)

pozdrawiam.
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę