CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Czupieńki. Smok

  

Ufff... Czupieńki skończyły własnie zbieranie owoców pokrzepidełka. A pokrzepidełko to prawdziwy skarb: na herbatkę, konfitury, kompocik – mniam, mniam ! Nagle...

... w pobliżu rozległo się okropne chrumkanie, a ziemię zalał cień głęboki jak noc.

Ten cień nazywał się SMOK ŻARŁOK ! W jednej chwili połknął całe zbiory Czupieńków.


Czupieńki mają w sobie coś, co mnie rozczula - taką dziecięcą naiwność i serdeczność. W poprzedniej części lekiem na wszystkie problemy było przytulanie, tutaj – zachwyciło mnie ich przekonanie, że skoro Smok płacze, to na pewno nie jest zły. Przecież kiedy ktoś płacze, to trzeba mu pomóc – to jest oczywiste nie tylko dla Czupieńków. I nagle...

... okazuje się, ze groźny smok nie jest groźny, tylko głodny - a głodny jest dlatego, że nie potrafi sam dosięgnąc do jedzenia. Wystarczyło nauczyć go stawać na tylnych łapach i... problem rozwiązany :-)

Te książeczki są potrójnie urocze. Składa się na to zarówno prosta i ciepła historyjka, jak i przekład Ewy Kozyry – Pawlak, za szczególnym uwzględnieniem słowa pokrzepidełko. Cóż za piękny neologizm !!! No i Smok Żarłok oczywiście - tak nazywam moje córki, kiedy wykazują sie nadmiernym apetytem.

Całość dopełniają ilustracje Pawła Pawlaka, w których szczególnie zachwyciła mnie przemiana smoka – z groźnego zębatego i rogatego potwora w leniwie rozciągniętą na ziemi ogromną przytulankę, która znakomicie może służyć jako zjażdżalnia dla Czupieńków.

A wiecie, co mnie w tej książczce cieszy najbardziej ? To, że jest ich w sumie cztery, czyli jeszcze dwie przed nami ! :-)


Gerard Moncomble „Czupieńki. Smok”, (przekł.: Ewa Kozyra – Pawlak), ilustr.: Paweł Pawlak, wyd.: Media Rodzina, Poznań 2010

środa, 20 października 2010, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: KingaEwa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/10/20 19:10:17
Bardzo lubię ten blog i cieszę się, że ukazała się nowa świetna recenzja. Czekam na więcej!
-
Gość: Tato, *.chello.pl
2010/10/27 21:31:02
A już się bałem, że nie będzie więcej pięknych opisów książek. Moje dzieci pytają, skąd znajduję dane im książki, ten blog pozostaje moim sekretem :)

Proszę (z dziećmi) o więcej!

Tomasz
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę