CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Van Gogh. Kamil i słoneczniki

  

  

W miasteczku, w którym mieszkał Kamil rosły, piękne słoneczniki. Były tak piękne i wysokie, że wyglądały niemal jak słońca.

Całe pola wielkich złotych słońc.

Każdego dnia po szkole Kamil biegł przez pole słoneczników, by spotkać się z tatą, który był listonoszem. Razem odbierali z pociągu ciężkie worki z listami.

Dziś pewnie nikt by już nie pamiętał o chłopcu, który nazywał się Camille Roulin i mieszkał w Arles w końcu XIX wieku – podobnie jak nie pamiętamy o innych mieszkańcach tego miasteczka - gdyby nie to, że...

Pewnego dnie do miasteczka przyjechał dziwny pan. Miał żółtą brodę i brązowe oczy, a na głowie słomkowy kapelusz. Dziwny przybysz rozglądał się po okolicy z ciekawością.

Mam na imię Vincent, jestem malarzem”, przedstawił się z uśmiechem Kamilowi.

Vincent zamieszkał w żółtym domku na końcu ulicy Kamila. Był biedny i nie miał w miasteczku przyjaciół.

Zaprzyjaźnił się tylko z rodziną Roulin i każdy z jej członków doczekał się swojego portretu, które teraz wiszą w największych muzeach świata i warte są niewyobrażalne sumy. Niewyobrażalne szczególnie dla ich autora, któremu za życia udało się sprzedać tylko jeden obraz...

   


Ci spośród czytelników mojego bloga, którzy zaglądają tu od początku, pamiętają być może, jak kilka lat temu wybrałam się byłam z Anią do Londynu. Strasznie potem narzekałam na brak u nas książek dla dzieci o sztuce. 

Z radością donoszę więc, ze właśnie ukazała się pierwsza książka z opisywanej przeze mnie wówczas serii o dzieciach i malarzach, a następne są już zapowiadane !!!

Te książki przypominają mi trochę „Linneę w ogrodzie Moneta”, bo tak jak tam w świat twórczości malarza wprowadza nas dziecko - z tą różnicą, że tutaj jest to dziecko żyjące współcześnie z owym malarzem.

Bardzo podobają mi się ich ilustracje. Laurence Anholt, autor całej tej serii znalazł sposób, aby stworzyć ilustracje w duchu malarza, któremu poświęcona jest książka, tak że od pierwszego rzutu okiem wiemy, o kogo chodzi, a równocześnie nie są one falsyfikatami Van Gogha, Matisse'a czy Picassa ;-) Mamy tam tez reprodukcje obrazów – dokładnie opisane, z informacją w jakim muzeum się znajdują. Na przykład portret małego bohatera tej książki, który widzicie powyżej, można zobaczyć w Museu de Arte w Sao Paulo, gdyby się ktoś wybierał do Brazylii... ;-)

Następna zapowiadana przez wydawnictwo książka jeszcze bardziej zbliży nas do Linnei, bo będzie to „Claude Monet i jego magiczny ogród”, a potem czeka nas spotkanie z twórczością Cezanne'a, Leonarda da Vinci, Edgara Degasa, Henri Matisse'a i Pabla Picassa.

   

Laurence Anholt (tekst i ilustr.) „Van Gogh. Kamil i słoneczniki” (seria: Wielcy Malarze Dla Dzieci), przekł.: Sylwia Mroczek – Zawadzka, wyd.: Stardust Media S.C., Warszawa 2011

 

wtorek, 03 maja 2011, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę