CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Co było potem ? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi

 

  

Oto Muminek, wszyscy go znamy,

spieszy do domu z mlekiem dla mamy.

Szybko, bo zaraz zapadnie zmrok !

Zza drzew coś śledzi Muminka krok.

Pyszczek mu blednie, ciemnieje las,

wracać do domu najwyższy czas.

Tak bardzo chciałby być już z powrotem...

Przyspieszył kroku. CO BYŁO POTEM ?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się na następnej stronie tej książeczki. Można się na nią przedostać się przez dziurkę – jeśli jest się Muminkiem oczywiście ;-) Reszcie pozostaje tylko konwencjonalne przełożenie strony. Wkrótce potem Muminek spotyka Mimblę i od tego momentu jego normalna wyprawa po mleko zmienia się w szaloną przygodę. Na każdej stronie, za każdą dziurką czeka nas niespodziewany zwrot akcji, będący pretekstem do spotkania z kolejną postacią z muminkowego świata.

O Tove Jansson napisano już tomy, a najnowszy ukazał się niedawno – jest to jej obszerna biografia autorstwa Broel Westin zatytułowana „Tove Jansson. Mama Muminków”. Jeszcze jej nie czytałam, ale zrobię to chętnie, bo chciałabym zrozumieć, dlaczego tej stworzonej przez nią idyllicznej dolinie cały czas zagrażają jakieś katastrofy ? Jak nie kometa, to powódź. Jak nie powódź, to Buka... Czytałam co prawda „Córkę rzeźbiarza” -  jej wspomnienia z dzieciństwa, ale tam nie znalazłam odpowiedzi.

   

Właśnie ten katastroficzny nastrój spowodował, że moje córki nie bardzo chciały słuchać książek o Muminkach, więc i ja sama nie wyszłam poza trzy tomy. Bliższą znajomość z bohaterami Tove Jansson zawarłyśmy dzięki rysunkowemu serialowi fińsko – japońskiemu, który telewizja emitowała wtedy, kiedy moje starsze córki były w wieku dobranockowym. Na szczęście był on dość wierny swojemu literackiemu pierwowzorowi – i  w warstwie fabularnej, i w wizualnej. Tylko Julka była chyba jeszcze na niego za mała, bo przed chwilą określiła Muminki mianem koszmaru swojego dzieciństwa, porównywalnego jedynie z Pszczółką Mają ;-)

O Tove Jansson napisano już tomy, za to współautorka polskiej wersji tej książki zdecydowanie zasługuje na szerszą wzmiankę :-)

Ewa  Kozyra – Pawlak to kobieta wielu talentów. Najbardziej znana jest oczywiście jako ilustratorka, ale ujawniła też talent poetycki (np. w swoim autorskim "Abecadliku", czy zilustrowanej przez Pawła Pawlaka „Pięknej i mądrej bajce o troskach Zająca Grajka” ) oraz translatorski, spolszczając dla nas francuskie historie o LesTchoux czyli Czupieńkach.

W „CO BYŁO POTEM ?” połączyła oba ostatnie, bo przełożyła tekst Tove Jansson wierszem. I jest to wiersz bardzo dobry !!!  Nie wiem, na ile zgodny z oryginałem (prawdę mówiąc w ogóle nie wiem, czy Tove Jansson napisała tę książkę wierszem), ale opowiada historię w sposób spójny i zrozumiały, a w dodatku – utrzymuje konsekwentnie rytm dziesięciosylabowy (no dobrze - z dwoma malutkimi wyjątkami, kiedy ten rytm się trochę zagubił ;-).

Podkreślam to, bo ostatnio niestety z wierszami dla dzieci mam problem. To znaczy – właściwie to chyba nie, tylko niektórzy ich autorzy. 

Rymowanie jest sztuką i jak każda sztuka wymaga talentu. Nie wystarczy zadbać o to, żeby się ilość sylab w wersie zgadzała, a ostatnie były takie same. Trzeba jeszcze umieć tak dobrać słowa, żeby brzmiało to naturalnie, a rytm wiersza nie kłócił się ze składnią. Jeśli tego talentu brakuje, zdecydowanie lepiej jest posłużyć się prozą.

Na szczęście rozliczne talenty Pani Ewy pozwoliły jej nie tylko napisać dobry wiersz, ale również prefekcyjnie go wykaligrafować. A mówiąc dokładniej – wkaligrafować w odpowiednie miejsca na ilustracjach.

 

Tove Jansson (tekst i ilustracje) „CO BYŁO POTEM ? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, przekład i kaligrafia: Ewa Kozyra – Pawlak, wyd.: EneDueRabe Gdańsk 2011

 

Broel Westin „Tove Jansson. Mama Muminków”, przekł.: Bogumiła
Ratajczak, wyd.: Marginesy, Warszawa 2012 

niedziela, 06 stycznia 2013, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2013/02/03 19:13:00
Bardzo fajne te książki, nie widziałam takich u siebie księgarniach.
pozdrawiam
dzieciaczkowe-ksiazki.blogspot.com/
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę