CZYLI O DOBRYCH KSIĄŻKACH DLA DZIECI NIE TYLKO DLA DZIECI
Blog > Komentarze do wpisu
Heartland

 

 

 

... czyli kolejny cykl, w którym utonęła moja najmłodsza córka.

Ostatnio co prawda mamy renesans świra mitologicznego, a to za sprawą ekranizacji kolejnej części cyklu „Pearcy Jackson i bogowie olimpijscy” oraz pierwszej lektury w gimnazjum, którą jak na zamówienie są „Przygody Odyseusza”, ale dopóki nie przeczytała wszystkich tomów „Heartlandu” nie była się w stanie zainteresować niczym innym.

Ten cykl to lektura jakby dla niej specjalnie pisana, bo konie są najnowszą pasją Julki.

Nowej pasji towarzyszą nowe potrzeby – nie tylko odpowiedniego stroju, butów i akcesoriów, ale też nowych, adekwatnych do niej lektur. Jedyny koński tytuł jaki przychodził mi do głowy to „Zaklinacz koni”, uznałam jednak, że ta książka nie jest jeszcze dla niej – z powodów nazwijmy to obyczajowych ;-) Spróbowałyśmy z filmem i tu niestety pierwsze podejście było nieudane. Pamiętałam co prawda, że zaczyna się od dość drastycznych scen wypadku, ale zapomniałam, jak długo trzeba czekać i jak wiele smutku znieść, zanim dojdziemy do pięknych scen budowania bliskości z koniem. Jakiś czas po tej pierwszej nieudanej próbie obejrzenia tego filmu, Julka trafiła na niego w telewizji i tym razem wytrzymała do końca.

Heartland”  to taki „Zaklinacz koni” dla wczesnych nastolatek ;-) Julka dowiedziała się o nim od koleżanek, bo czytają to także te, które w życiu na koniu nie siedziały. A  jest co czytać - po polsku ukazało się już 20 części, a w oryginale jest ich 25 i zapewne będzie więcej.

Tytułowy Heartland to stajnia czy też ośrodek, gdzie trafiają konie po przejściach. Założyła go i prowadziła Marion Fleming, mama Amy, głównej bohaterki tych książek, osoba obdarzona szczególnym talentem, która potrafiła zrozumieć każdego, nawet najbardziej pokręconego konia i znaleźć sposób, aby do niego dotrzeć.

Niestety – podobnie jak „Zaklinacz koni” - tom pierwszy zaczyna się od tragedii i mama Amy ginie w wypadku. (Wolę o tym uprzedzić, bo jest naprawdę smutno.) Bez niej cały Heartland traci racje bytu, chyba że...

... Amy, która odziedziczyła po mamie ów talent, da radę poprowadzić go dalej z pomocą dziadka i siostry. Każdy tom to historia innego konia po przejściach, a równocześnie śledzimy życie Amy, jej problemy sercowe i rodzinne.

Nie oszukujmy się – ten cykl to nie jest literatura najwyższej próby. Przeciętnie cytata nastolatka bez problemu przeczyta każdy tom za jednym zamachem. Ale jest w tych książkach COŚ, co powoduje, że wszystkie znane mi dziewczyny, które zaczęły to czytać, nie odpuszczały aż do końca, a kolejne tomy znajdowały się na listach życzeń prezentowych na różne okazje.

 

Lauren Brooke „Heartland. Powroty” (t.1), przekł.:      , wyd.:Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2010

 

P.S. Kolejne wydanie tego cyklu ukazuje sie w tomach zawierających po
dwie części

   sobota, 21 września 2013, agnieszka_azj

Polecane wpisy

Komentarze
2013/09/24 10:03:53
Moja starsza córka od trzech lat "wyłapuje" i czyta wszystko, co z końmi związane. Mogę polecić książki Magdaleny Zarębskiej ("Ida, konie i reszta świata", "Ida i konie z Zielonej Wyspy") i wielotomową serię o Klarze Pii Hagmar (pierwszy tom "Marzenie Klary"). Jest jeszcze seria "Horseland", ale to dla młodszych dzieci, a nie wiem, ile lat ma Twoja córka. I seria o Białku Marie Louise Rudolfsson. Moim faworytem jest zdecydowanie Pia Hagmar:)
-
2013/09/25 11:53:33
Julka ma 13 lat. Większośc książek o koniach, na jakie trafiałam, adresowana była do zdecydowanie młodszych dzieci. Zainteresuję się tą seria o Klarze - dziękuję :-)
-
2013/09/25 15:18:16
Szanowna Pani,
jestem studentką kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jednocześnie mamą dwumiesięcznej Marianki. W związku z przygotowywaniem pracy magisterskiej prowadzę badania dotyczące blogujących rodziców. Byłabym wdzięczna za wypełnienie poniższej ankiety. Zajmie to nie więcej niż 5 minut.
www.ankietka.pl/ankieta/123351/blogi-rodzicielskie.html
Dziękuję!
Magda
Mały Pokój z Książkami

Wypromuj również swoją stronę